Uzman Erbaşlar Eğitimde Ne Kadar Maaş Alıyor?

Uzman Erbaşlar Eğitimde Ne Kadar Maaş Alıyor?
Türk ordusu köklü bir geçmişe sahip dünyada ki sayılı ülkeler arasında yer almaktadır. Bu kadar köklü bir sistemin bu kadar başarılı olmasını sağlayan unsurlar ordu içindeki personellerdir. Ordumuz modern dünyaya ayak uydurarak uzun orduyu profesyonel askerlere teslim etmeye başlamışlardır. Bu profesyonellik ise uzman çavuş ve uzman onbaşı rütbesinde ki askerler ile sağlanmıştır. Uzman erbaşlar ilk olarak intibak aşamasını geçtikten sonra 4 aylık bir eğitim aşamasına girerler. Bu eğitim aşamasının ilk günlerinde sözleşme imzalanır ve personeller maaş almaya başlar. Askeri personel maaşları genelde ayın 14 ünde yatırılmaktadır. Uzman erbaşlar bu eğitim süresi boyuncada standart maaşlarını alırlar. Bu genelde 3600 civarlarında olmaktadır. Bu miktarın gerçek miktarlardan az olduğu düşünülede askeriyede normal standartlardan farklı bir ücret ödeme şekli vardır. Personeller eğitim aşamasını bitirdikten sonra gittikleri kıtalarda görevlendirildikleri birimlere göre ek ücretler almaktadır. Bu ek ücretler sayesinde uzman erbaş maaşları 4300 ile 4900 e kadar yükselebilmektedir.
Bütün Uzman Erbaşlar Aynı Maaşı mı Alır?
Bütün uzman erbaşlar aynı maaşı almamaktadır. Bunun sebeplerinden biri personelin kaç yıldır çalıştığı önemlidir. Uzun yıllardır uzman çavuş olan personelin maaşı ile yeni başlayan personelin maaşı farklılık göstermektedir. Bunun dışında personelin bulunduğu askeri birlik ve bölge maaş da farklılıklar yaşanmasına sebep olmaktadır. Bunun dışında personelin kendini geliştirmeside aldığı maaşı etkilemektedir. Personel eğer yds sınavından istenilen puanın üstünde bir not alırsa maaşına belli bir miktarda artış yapılmaktadır. Bunun dışında askeriyede personeller belirli bröveler alabilmektedir. Bunların en başında balık adam, paraşüt bröveleri, komanda bröveleri gibi birçok bröve alınması halinde personelin maaşında artış olmaktadır.
Doğu Bölgesinde Uzman Erbaşlar Fazla Maaş Alır mı?
Doğu bölgesine giden askeri personellerin maaşlarında artış olmaktadır. Ancak bu artış bölgenin durumuna göre değişmektedir. Personel ülke dışına bir birliğe gidiyor ise ülke içinde bulunan devrelerine göre daha fazla maaş almaktadır. Doğu bölgelerinde ise olağan üstü hal kapsamında bulunan bölgeler de çalışan personeller 5 bin ile 7 bin arasında maaş alabilmektedir.
Uzman Erbaş Olabilme Koşulları
Uzman erbaş olabilmek için ilk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Başvuran kişinin askerlik terhisinden sonra 3 yıl içinde başvurması gerekir. Bu maddeye bağlı olarak askerliğini tamamlayan kişiler başvurabilir. Kişilerin 26 yaşına girmemiş olması gerekir. Kişinin askeriye İle daha önceden bir ilişki kesme işlemi olmaması gerekir. Her hangi bir taksirli suç işlememiş olmak. Asker olmaya bir engelinin olmaması. Kişinin sağlık koşullarını sağlaması ve yeteli boy kilo endeksi içinde olması gerekir. Bunun dışında yazılı, mülakat ve fiziki yeterlilik aşamalarından geçilmiş olması gereklidir. Bu şartları sağlayan her kişi uzman erbaş olmak için başvuru yapabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir