KPSS Genel Kültür Nasıl Çalışılmalı?

KPSS genel kültür coğrafya, tarih, vatandaşlık ve anayasa, güncel sorular içeren dört ana kategoriden oluşmaktadır. Genel kültür nasıl çalışırsak aklımızda kalır, sorusu birçok aday tarafından sorulmaktadır. Bu soruya her branşın kendine özel taktik ve stratejileri ile cevaplamak bizi kesin bir sonuca ulaştıracaktır.
KPSS coğrafya nasıl çalışılır?
KPSS coğrafyası daha çok Türkiye’deki ovaları, platoları, iklim özelliklerini ve daha birçok çeşit soruyu kapsamakla birlikte bu sorular düz mantık olabileceği gibi bilgi içeren sorular da olmaktadır. Eğer ezber yeteneğiniz çok yok ise kendinize özel bir kodlama yeteneği geliştirerek çalışabilirsiniz. Bu kodlamalar ezberleyeceğiniz özelliklerin baş harfini ya da ilk iki harfini içermektedir. İlk iki harfi genelde hep aynı harfle başlayan maddeler için kullanılır. İkinci bir seçenek ise bu baş harflerden şarkı oluşturarak ezberleyebilirsiniz. Tabi ki müziksever iseniz! Çünkü aklınızda belirli bir ritim kalacak ve hatırlamakta tıkandığınız yerde size ritimler yardımcı olacaktır. Seçenekler arasında bu ritme uygun kelime var mı diye kolaylıkla eleme yapabilir ve doğru sonuca ulaşabilirsiniz. Yani baş harf ve bundan oluşan bir ritim bize coğrafyayı sevdirecek ve daha kolay aklımızda tutmamızı sağlayacaktır.
KPSS tarih nasıl çalışır?

KPSS tarihe çalışmanın en akılda kalıcı yolu bir olay örgüsü planlayarak buna göre hikâye oluşturmaktır. Oluşturulacak bu hikaye ne kadar kısa olursa aklımızda kalıcığı o kadar fazla olur. Peki bu hikaye nasıl oluşturulur? Örneğin bir dönem savaşı, ismi, tarihi, sonucu önemli ise savaşı ve tarihi değiştiremezsiniz ama olaydaki adları kendi çevremizde yaşayan insanların adlarından esinlerek belirli bir özellik katabilirsiniz. Bu sayede tarihteki kişiler bize kafa karıştırıcı gelmekten çok onlara tasarladığımız yeni kurgu ile eğlenceli gelecektir. Ders çalışmaktan sıkılma süremiz uzayacak ve tasarladığımız yeni kurgu olaylar beynimizde nakşolacaktır. Böylelikte başarıya daha hızlı ve güvenilir bir adım atacağız.
KPSS vatandaşlık ve anayasa nasıl çalışmalı?
KPSS vatandaşlık ve anayasa tamamen bilgi ve tarih içerir olup her sabah ve her gece düzgün bir tekrar ile (bunlar kısım kısım olmalıdır) çalışabiliriz nasıl mı? Birinci bölümü sabah uyandığınızda sakin kafayla okumak onun beynimizde yer etmesini sağlayacak ve aynı zamanda gece yatmadan okuduğumuz ikinci bölüm de akılda kalıcı olacaktır. Biliyoruz ki sabah kalktığımızda kafamız henüz boş olduğu için bu bilgiler kolaylık ile anlaşılabilecek ve hatırlanabilecek. Gece yatmadan önce okuyup daha sonra yattığımızda ise kafamızda en son okuduğumuz yerler canlanacaktır. Gece ve sabah taktiğini iyi bir şekilde uygulayıp düzene koyarsak KPSS vatandaşlık ve anayasa tamamen bitmiş olacaktır.
KPSS güncel bilgiler nasıl çalışır?
KPSS güncel bilgiler sürekli medyayı ve elimizde bulunan kaynakları takip etmekle mümkündür. Bir elimiz haberlerde diğer elimiz kaynaklarda olursa bu bölümü de kolaylıkla yapabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir