kpss genel kültür genel yetenek ne zaman 2020

KPSS Genel Kültür ve Genel Yetenek Testi Ne Zaman?
KPSS genel kültür ve genel yetenek ne zaman sorusu her gün daha çok yaklaştığımız bu sınav için katılım gösterecek bireyler arasında sıklıkla sorulmakta ve artan heyecana karşı hafif bir kaygı da oluşturduğu görülmektedir. Sınava girecek her birey genel kültür ve genel yetenek olarak ikiye ayrılmış sınavın her iki seçeneğini de yapmak zorundalar. Tek gün içerisinde yapılan yani tek oturumda hem genel kültür hem de genel yetenek olmak üzere yapılan KPSS tek bir gün ve zamandan ibarettir. Genellikle pazar günleri yapılan sınav genel kültür ve genel yetenek içermektedir. Diğer günler yapılan KPSS alana özel olup bunlar daha çok ; ÖABT (Öğretmenlere özel) içindir.
KPSS’de Genel Kültür Genel Yetenek Ayrı Mıdır?
‘KPSS de genel kültür ve genel yetenek ayrı mıdır?’ diye bir soru sorulursa ‘KPSS içerisinde genel kültür ve genel yeteneği barındıran (yani iki kola ayrılan) bir sınavdır’ demek tüm kargaşanın önüne geçmiş olacaktır. Genel kültür 60 adet sorudan ve genel yetenek de 60 adet sorudan oluşuyor olup toplam süre 120 dakikadır.
Genel Kültür Testi Ne İçerir?
Genel kültür testi tarih, coğrafya, vatandaşlık ve güncel konuları içerir. Sınava giren bireyler bu dalları yapmaktadırlar. Hangi soru daha çok yapılırsa getirdiği puan o kadar az hangi soru daha az yapılırsa getirdiği puan o kadar çoktur. Yani standart sapma dikkate alınır. Kimsenin yapamadığı soruyu siz yaparsanız sorunun getirdiği katsayı çok daha fazla olmaktadır.
Genel Yetenek Testi Ne İçerir?
Genel yetenek 30 adet türkçe ve 30 adet matematik soruları içerir. Türkçe testi daha çok paragraflardan oluşuyor olup bunun yanı sıra dil bilgisi konularını da içermektedir. Matematik ise uzun uzadıya gibi sorulardan oluşsa da tüm bu uzunluk sadece içerisinde verilen temel matematiği kavramak içindir. Yani kısacası (3+5) kaç adet eder değil de bir hikaye üzerinden bu üç adet ‘…’ bu beş adet ‘…’ ifadesi ile kafa kurcalamaktadır. Soruyu bir bütün olarak okuyup net bir bakış açısıyla detaylarına indiğinizde aslında size yapmanızı söylediği işlemi kolaylıkla bulabilirsiniz. Burada önemli olan okuduğunuzu doğru anlamak ve işleme dönmektir. Matematikte okuduğumuzu doğru anlamak aslında türkçede de okuduğumuzu doğru anlamaktan geçiyor.
KPSS Nasıl Kolayca Yapılır?
Okumak anlamanın yarısıdır, diye bir söz vardır. Elbette ki bir insan soruyu okuyarak o sorunun yarısını çözmüş olur. Yani sizi sonuca götürmek iki aşamalıdır. Sonucun yarısına varasıya kadar o işi tamamıyla kavramak zorundasınız. Daha sonraki adımlar neyi ne kadar iyi anladığınıza bağlı olarak gelişecektir. Önemli olan paragrafların içerisinde dikkat çeken cümleyi ve tanımlamayı kavrama ve buna göre bir yol aşaması çizmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir