kırmızı kaliforniya solucanı nasıl yetiştirilir

Kırmızı Kaliforniya solucanı, doğal gübre üretimi yapmak veya kullanmak isteyenlerin tercih ettiği canlılar arasındadır. Adından da anlaşıldığı üzere kırmızı renkte ve iri olan bu solucanlar uygun koşullar sağlandığında evde dahi yetiştirilebilmektedir. Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi tarlalarda, bitki ve süs bitkilerinde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Yetiştiriciliği
Kısaltılmış ismi ile kırmızı solucanlar, uygun koşullar sağlandığında rahatlıkla üreyerek çoğalabilmekte ve gübre olarak kullanılabilmektedir. Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi üretimi için öncelik olarak gereken şey, uygun yer temin edilmesidir. Solucanların yetiştirileceği yerin güneş ışığından uzak olması ve nemli bir ortam olması gerekmektedir. Solucanların yetiştirileceği bölgenin ısı ve nem dengesi üremeleri açısından oldukça önemlidir.

Yetiştiricilik için seçtiğiniz alanın büyüklüğüne göre, ilk olarak alacağınız kırmızı Kaliforniya solucanı adeti de değişmektedir. Ev gibi küçük bir alanda yetiştiricilik yapacaksanız, başlangıç için ortalama 1000 adet yeterli olacaktır. Daha büyük alana yayılmak isterseniz yaklaşık 10000 adet solucan ile işleme başlayabilirsiniz. Kırmızı Kaliforniya solucanı satışı yapan yerlerden bunları kolaylıkla temin edebilirsiniz. Almış olduğunuz solucan sayısı, yaklaşık 3 ay sonrasında 2-3 katına çıkacaktır.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Nasıl Yetiştirilir?
Farklı boyutlarda plastik kaplar veya kasalar ile hazırlıklara başlayabilirsiniz. Kullanacağınız kapların alt kısımlarına delikler açarak nem dengesini sağlayabilirsiniz. Kırmızı Kaliforniya solucanı yetiştiriciliği için nem dengesini iyi korumanız gerekir. Bunun için dilerseniz nem cihazlarını da tercih edebilirsiniz. Hazırlanan kasalara nemli kağıtlar koymalı üzerine de uygun toprağı yerleştirmelisiniz. Bu işlem sonrasında solucanları toprağa yerleştirebilirsiniz. Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi için, solucanlarınızın bulunduğu kabın altına yeni bir kap koyarak gübreyi bu kapta biriktirebilirsiniz.

Daha büyük sayılar ile üretim yapmayı düşünüyorsanız, yaklaşık 10000 adet kırmızı solucan için 1 adet IBC su tankı satın alabilir ve solucanlarınızı bu tankta yetiştirebilirsiniz. Solucanlar için en uygun sıcaklık 19-20 derece arasındadır.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Ne Yer?
Kırmızı solucan yetiştiriciliğinin en önemli etkenlerinden birisi, solucanlarınızın ne tür mamalar ile beslendiğidir. Kaliteli ve doğru mama tercihi elde edilecek gübrenin kalitesini de doğrudan etkilemektedir. Ayrıca doğru beslenen Kırmızı Kaliforniya solucanı daha hızlı gelişecek ve daha hızlı üreyecektir. Kırmızı Kaliforniya solucanı ne yer sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir;

Kavun kabuğu
Çay Posası
Sebze ve meyve artıkları
Yumurta kabuğu
Kahve telvesi
Mısır yaprakları
Bu besinleri tek tek verebileceğiniz gibi, karışımlar yaparak da mama oluşturabilirsiniz. Kırmızı Kaliforniya solucanı yetiştiriciliği yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi, özellikle turunçgiller ailesinden olan meyveleri kesinlikle bütün olarak vermemenizdir. Yüksek oranda asit içeren bu meyveler solucanların ölmesine neden olabilmektedir. Meyvelerin sadece kabuğu ile beslenmesi en doğrusu olacaktır. Hazırlanan mamalar ne çok fazla ne de çok az olmalıdır. Küçük parçalar halinde toprağın üzerine solucan mamalarını yerleştirebilirsiniz.

Beslenme için kullanacağınız gıdaların tuz ve asit oranının yüksek olmaması gerekir. Patates, domates gibi yiyecekler solucanların sevmediği gıdalar arasında yer alır. Aç kaldıklarında tüketebilirler fakat gübrenizin kalitesi ve verimliliğinde düşme meydana gelecektir.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Özellikleri
Ticari kullanım amacıyla özel olarak üretilen kırmızı Kaliforniya solucanları, kolay bir şekilde hayatta kalmaya eğilimlidirler. Oldukça sağlıklı bir yapıya sahip olan bu solucanlar, olabilecek sıcaklık değişikliklerine karşı direnç göstermektedirler. Ilıman ve nemli ortamı seven kırmızı solucanların yaklaşık ağırlığı 0.7 – 1 gram aralığındadır. Yetişkinlikte boyları ise 6,8 cm olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir