istiridye mantari nasil yetistirilir

İstiridye mantarı, doğal hayatta kavak ağaçlarının üzerinde yetişmektedir. Türkiye’de yetişen mantar türlerinden birisi olan istiridye mantarı, mantar yetiştiriciliğine merakı olan ve bundan kazanç elde etmek isteyen kişilerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. İstiridye mantarı yetiştiriciliği, hem uygun fiyatlar ile yapılabildiğinden hem de evde dahi yetiştirilebildiğinden pek çok kişinin merak saldığı konulardandır.

İstiridye Mantarı Yetiştirme Koşulları
İstiridye mantarı yetiştirmek için uygun koşullara sahip olmanız gerekmektedir. Bu koşulların en başında, uygun ortamın oluşturulması yer alır. İstiridye mantarı yetiştiriciliği için kapalı ve izolasyonu sağlanabilen bölgelere ihtiyacınız olacaktır. Bu işi evde yapacaksanız uygun bir odayı yetiştiricilik için ayırmalısınız. Daha büyük bir üretim yapmak istiyorsanız, hazır kurulu olan mantar seralarını da tercih edebilirsiniz.

Üretime başlamak için hazır olarak aşılanmış mantar tohumlarından tercih edebilirsiniz. İstiridye mantarının en uygun ortam sıcaklığı 23-24 derece arasındadır. Oldukça hızlı yetişen bu tür mantarlar için, çok büyük bir alana da ihtiyacınız bulunmamaktadır. Yaklaşık 10 metrekare bir alanda, 1 yıl içerisinde yaklaşık 1 ton mantar üretimi sağlanabilmektedir. Mantar yetiştirme bölgesinin zeminine saman ve talaş kullanılabilir.

İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?
İstiridye mantarı yetiştirmeye başlamadan önce, kullanılacak zemini hazırlama gerekir. Zemin için saman, sap veya talaş kullanabilirsiniz. Tercih ettiğiniz zemin malzemelerini bir kabın içerisine koyarak 24 saat suyun içinde bekletmelisiniz. Sonrasında suyunu süzerek nemli bir halde bırakmalı ve ortalama 5 litrelik çuval veya plastik poşetlere zemin malzemelerini doldurmalısınız.

Zemin malzemeleri ile doldurduğunuz çuval veya poşetleri 40-50 litre su alacak bir varile boşaltarak içerisine belirtilen miktarda su koymanız gerekir. Sonrasında ise varili ortalama 60 dakika boyunca alt kısımdan ısıtmalı ve mevcut sıcaklığı 95 derece civarına ulaştırmalısınız. İstiridye mantarı üretimi için yapılan bu işleme pastörize ismi verilir. Isıtma işlemi sonrasında soğuyan çuvalları yetiştirme yapılacak oda veya bölgeye götürmelisiniz.

İstiridye mantar üretimi için hazırlanan odanın sterilize edilmiş olması ve klima ile hava akşının sağlanıyor olması gerekir. Kış aylarında 10-24 derece arası, Yaz aylarında ise 10-30 derece arası sıcaklık olması gerekmektedir. Uygun koşulların sağlanmasının ardından, hazırlanmış olan poşet veya çuvalların içerisine mantar tohumları yerleştirilmelidir. Tohum sayısısın fazla olması, daha fazla mantar oluşumuna yardımcı olacaktır. Tohumlama işlemi sonrasında poşetlerin üzerine ham pamuk koyarak tekrar kapatabilirsiniz.

İstiridye Mantarı Hasat
Yaklaşık 1-3 hafta içerisinde yetişmeyi tamamlayan istiridye mantarını, bu aşamada sıkça kontrol etmeli böcek ve küf oluşumuna karşı tedbir almalısınız. İstiridye mantarları yüksek nemli ortamlarda kolaylıkla yetişecektir. Mantar üretim alanınızı sık sık kontrol ederek ihtiyaç duyulan nemi cihazlarla veya zemini ıslatarak sağlayabilirsiniz.

Yetişen ve olgunlaşan mantarlarınızı poşet içerisinden çıkartmalı ve kök kısmından koparmalısınız. Bazı mantarların bir süre daha beklemesi gerekebilir.

İstiridye Mantarı Yetiştirmenin Püf Noktaları
İstiridye mantarı için kullanacağınız kompost kaliteli olmalıdır
Üretimin yapılacağı alanın nem, sıcaklık ve ışık dengeleri iyi şekilde ayarlanmalıdır
Üretim alanı sık sık havalandırılmalıdır. İstiridye mantarı bol oksijen tüketimine ihtiyaç duyar
Mantarlar ortalama 10-20 santime ulaştığında toplanmalıdır
İlk hasat sonrasında sıcaklı birkaç derece arttırılarak gelişim hızlandırılabilir
Hazırlanan poşet veya çuvallardan ortalama 3-4 kez hasat yapılabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir