genel kültür nasıl geliştirilir?

Genel Kültür Nedir?

Genel kültürün nasıl geliştirileceğini öğrenmeden önce genel kültürün tam anlamıyla ne olduğunu kavramamız gerekmektedir. Genel kültürün tanımı kültürden kültüre değişiklik gösterse de genel bilgi adıyla ortak bir çatıda toparlanması mümkündür. Birbirinden farklı toplumlara ait bilgilere sahip olunması, yaşanılan toplum hakkında güncel olaylara hakim olunması gibi çeşitli kategorilerde genel kültür(bilgi) sahibi olunabilir.

Bazı şirketlerin çalışanlarını işlerine alırken tabi tuttukları mülakatlarda bile karşımıza çıkabilen genel kültür soruları, hemen hemen hayatımızın her anında karşımıza çıkabilecek nitelikte olan çeşitli bilgilerden oluşmaktadır. Genel kültür soruların örnek vermek gerekirse Kanada’nın başkenti neresidir sorusu bir genel kültür sorusu sayılabilir. Coğrafya sorusu gibi görünse de bir ülkenin başkenti genel kültür sorusu olarak nitelendirilebilir. Zaten bu yüzden de ismi genel kültürdür.

Genel Kültür Soruları

Çeşitli sitelerde katıldığınız belirli sayıdaki sorular ile kendinizi teste edebilirsiniz. Tabii ki bunlardan birinde başarısız olmanız sizi kültürsüz olduğunuz anlamına gelmez. IQ testleri gibi ortak bir sorusu olmadığı için her sitede farklı sorularla karşılaşmanız normaldir. Genel kültür sorularına örnek olarak;

Tarihteki devletlerden hangisi bir Türk Devleti değildir?
Avar Kağanlığı-Hun İmparatorluğu-Emevi Devleti
Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi hangisidir?
Hürrem Sultan-Kösem Sultan-Safiye Sultan
Hangisi bir hücre içi organeldir?
DNA-RNA-Lizozom
Cristiano Ronaldo hangi takımda forma giymemiştir?
Manchester United-Real Madrid-Barcelona gibi sorulara vereceğiniz sorular genel kültür seviyenizi ölçmek için birer antrenman niteliğinde olacaktır.
Genel Kültür Nasıl Geliştirilir?

Genel kültürün ne olduğunu ve ne çeşit soruların genel kültür çerçevesinde değerlendirildiğini gördükten sonra genel kültür seviyemizi geliştirmek için yapabileceğimiz uygulamalardan bahsedelim.

Yıllardır ders kitaplarımızda dahi yer almış’’ Çok okuyan mı bilir yoksa çok gezen mi?’’ sorusundaki bilmek sözcüğü aslında genel kültür sahibi olmak anlamında kullanılmış bir kalıptır. Genel olarak kitap okumak, yeni yerleri gezip keşfetmek, bir film izlemek veya bir spor müsabakasında görev almak bile sizin genel kültürünüzü geliştirmeniz için birer piyon görevi görürler. İnsanlar tarafından sadece belgesel izleyip bir şeyler okumaktan ibaret gibi görünse de oynadığınız bir bilgisayar oyunu da sizin oyun kültürünüzün gelişmesine fayda sağlayacaktır. Bunların yanı sıra internet sitelerinde yer alan mini kültür testlerinde kendinizi sınayabilir, gün gün geliştirdiğiniz kültürünüzü gözlemleyebilirsiniz.

Genel Kültürün Önemi

Özellikle gelişmiş toplumlarda sayısı oldukça fazla olan nitelikli insanların %80’inin sahip olduğu genel kültür sahibi olmak sizlere ne katar? Öncelikle yazının başında belirttiğimiz gibi birçok iş başvurunuzda size yöneltilen soruları kolaylıkla cevaplandırmanıza yardımcı olur. Arkadaş ortamında çok bilmişlikle cahillik arasında bir yerde onların takdirini toplamanızı sağlar. Ayrıca ülkemizin genel eğitim sisteminde de genel kültür sorularına özellikle de güncel olarak yaşanan olaylar konusunda üstüne düşülen bir kategori olarak son yıllarda göze çarpmaktadır.

Sonuç olarak bakacak olursak fazla mal göz çıkarsa da fazla bilginin size hiçbir zararı yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir