genel kültür için hangi kitaplar okunmalı konulu

Toplumca Yaşadığımız Sorunlara Odaklanın, Anlayın

Kültür bir ülkenin yaşanmışlıklarıyla yavaş yavaş yüzyıllar boyunca oluşur. Her yaşayan kuşan geliştirdiği alışkanlıklarıyla, ortaya koyduklarıyla kültüre katkıda bulunur ve bu birikim üzerine katlana katlana gelecek kuşaklara aktarılır. İnsanın kültürlü olması, kendisini böyle hissetmesi ancak yaşadı coğrafyayı, içinde yaşadığı toplumu tanımasıyla mümkündür. O nedenle bizler, ilk önce ülkemizin tarihini öğrenmeliyiz öncelikle. Böylece ülkemiz coğrafyası üzerinde olup biteni, oyunları kolaylıkla görebiliriz.

Günümüzde yaşadığımız en önemli sorunlar, ülkemiz toprakları ve tarımı üzerinde oynanan oyunlar, gençlerimizi anlamayışımız, onların sorunlarını sahiplenmeyişimizdir. Bu kitaplar bu konuları anlamanızı, üzerinde yorumlar yapabilecek, tartışabilecek yeterlilikte olabilmenizi sağlayacaktır.

Kültürünüzü geliştirebilmeniz için okumanız gereken kitapları sıraladım:

Türklerin Tarihi- İlber Ortaylı :

Bir kavim hayatı yaşarken, zaman içinde dünyaya hükmeden uygarlık olan Türkler’in tarih sahnesi içerisinde karşılaştıkları olaylar tüm gerçekliğiyle dile getiriliyor. Ülkemiz topraklarına niçin Türkiye denildi? Türklerin Doğu-Batı uygarlıklarını kaşnaştırmaktaki rolü nedir? , Karahanlılar, Karakoyunlular’ın Türk olarak tarihe katkıları nedir? Orta Asya’dan gelen Anadolu’yu yurt edinen insanların bu topraklara kültürlerini işlemeleri ve buraları Türkleştirmeleri nasıl oldu? Bu ve daha fazla soruların cevabını başucu niteliğindeki eser olan bu kitapta fazlasıyla bulabilirsiniz.

Bildiğimiz Tarımın Sonu- Çalar Keyder- Zafer Yenal :

İnsanın en doğal hakkı yaşamını sağlıklı sürdürebilmek için doğal gıdalar tüketmek ve temiz bir çevre içinde bulunmaktır. Doğal tarımın yerini hormonlu sebzeler, doğal gübrenin yerini ticari gübreler aldı. Uzun yıllar bu ticari gübrelerle beslenen toprak kalitesizleşti. Nüfusun hızla artması, köy insanının köyünden kopması, ülkemizdeki yoksulluğun artması, çevre ve sosyal politikaların değişmesi insanımızın kaliteli gıdalara ulaşmasını imkansız kıldı. Çünkü halkın iyi gıdayı alması için yeterli ekonomik gücü yok. Yaşadığımız coğrafyada ülkemizin önemli bir kesimi olan çiftçilerin sorunlarını, kırsal yapıların dönüşümü gibi konular, büyük kartellerin toprak üzerindeki oyunları tüm çıplaklığıyla anlatılıyor. Küresel iktidar rejimleri, köylüleri ilk önce şehirlere çekmeyi başardı, topraklar ekilmedi, çünkü çalışan köylü tüccarlara ürünlerini çok ucuza satarken emeğinin karşılığını alamıyordu. Terk edilen topraklar büyük uluslar arası şirketler tarafından ele geçirildi, organik tarım yapılabilir hale getirildi. Gelecekte iyi gıdalara ulaşmak çok daha zor olacak. Gelecek tarımda.

Çavdar Tarlasında Çocuklar- J.D.Salinger :

Ergen yaştaki bir çocuğun hayata bakışını anlatmaktadır; ergenlik döneminde yaşadı sıkıntıları dile getiriyor. Yaşadığı sorunlar nedeniyle okulu ve öğretmenleriyle, arkadaşlarıyla, ailesiyle yaşadığı sorunlar, okuldan atılması sonrasında, sokakta geçirdiği zamanlarda, otel odalarında geçirdiği zamanlarda sokağı gözlemlemesi, insanların yaşadığı samimiyetsiz tavırları sorgulaması, yapılan gözlemlerin insanı o dünyanın içindeymişcesine bir üslup ile dile getirilmesi kitaba olan ilginin artmasına neden oluyor. Bu kitabı okumanız, sizin çevresinde ortaöğretim dönemimde okuyan çocukların psikolojileri anlamanız açısından oldukça yarar sağlayacaktır. Her şeyden önce çevremizdeki gençleri daha rahat algılamamıza yardımcı olacaktır.

Nutuk :

Ülkemizin geçmişte yaşadığı sorunları anlarsak, gelecekte bu ülke topraklarında yaşanan tehlikeleri sezebiliriz. Atatürk bu kitabında 1919- 1927 yılları arasında kendisinin ve silah arkadaşlarının faaliyetlerini belgelere dayandırarak açıklamıştır. Toplumumuzun bugün yaşadı sorunları göremeyişi, tehlikeleri sezemeyişi iki kitabı okuyup anlamamaktan geçiyor. Nutuk, inandığımız dinin kitabı olan Kuran.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir