Fesleğen Nasıl Yetiştirilir?

Kolay yetişen bitkilerden biri olan fesleğen, yemelerde ve özellikle salatalarda pek çok kişinin vazgeçilmezi olmayı başarıyor. Fesleğenin bu kadar sevilen bir bitki olması doğal olarak yetiştirilmek istenmesini de beraberinde getiriyor.

Ancak fesleğen yetiştirmek için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. İşte merak edenler için fesleğen nasıl yetiştirilir?

Ekim Zamanına Dikkat Etmek Gerekiyor

Fesleğenin ekim ve dikim ayları nerede yetiştirileceğine göre değişiklik gösterir. Saksıda fesleğen yetiştirecek kişiler için mart, bahçede yetiştirmeyi düşünen kişiler için ise mayıs ayı uygun zamandır. Saksıya ekilen fesleğenler yaklaşık 7 gün sonunda filiz vermeye başlayacaktır. Sıcak hava ve ışığı seven bu bitkinin mutlaka güneş ışığı alan bir yerde olmasına özen göstermek gerekiyor.

Ayrıca bahçede ekim yapacak olan kişiler için fesleğenin domateslerin yanına ekilmesinde fayda olacaktır. Fesleğen yetişirken çıkarttığı kendine has kokusu ile domateslere zarar veren böcekleri uzaklaştırır ve aynı zamanda domateslerde de verim almanıza imkân tanır.

Zengin Toprak ve Sakin Yerlerde Ekilmedir

Verimli bir fesleğen hasadı yapmak için ekim yapılacak toprağın yapısı çok önemlidir. Humuslu toprakları çok daha fazla seven bu bitki için torflu toprak tercihi yerinde olur. Bu sayede hem fesleğenin kalitesi artmış olur hem de yetişme süresi biraz daha az zamana iner.

Güneş ışığını seven fesleğen, rüzgâr alan yerlerde verimli yetişmez. Yetişme aşamasında narin dalları olması sebebiyle rüzgârdan hasar gören fesleğen, çoğunlukla ekin vermez. Bitkinin dikileceği yerin güneş ışığı açısından bol ve rüzgârsız bir ortam olmasına mümkün olduğunca dikkat edilmelidir.

Sulama Aralıkları Seyrek Olmalı

Fesleğen yapısı itibari ile çok sık su isteyen bir bitki değildir. Bu nedenle çok sık sulama yapmamak gerekir. Haftada 1 kez olacak şekilde sulama yapmak fesleğen için yeterli bir sulama aralığı olacaktır. Fesleğenin ekili olduğu alanda kuruma meydana geldiğinde sulama için uygun zaman olduğu anlaşılabilir.

Fesleğen su ihtiyacını yaprakları aracılığı iletilen bir yapıya sahiptir. Eğer yaprakları sararmış ise bu durum çok sık sulama yapıldığının işaretidir ve bir süre su verilmemesi gerekir. Yine yapraklarında kuruma meydana gelmişse bu kez de suya ihtiyacı olduğunu size anlatmaya çalışıyordur.

Çiçek Açana Kadar Toplanmalıdır

Ekildikten sonra yeterli olgunluğa ulaşan fesleğenler yaprakları açana dek toplanabilir. Bu nedenle bitkinin takibinin sürekli yapılması gerekir. Yaprakları açtığında kullanım ve koku açısından pek faydalı olmayacaktır. Fesleğeni toplarken dalından koparmak yerine kesmek daha iyi bir toplama yöntemidir. Böylece bir sonraki hasatta daha gür çıkan fesleğenleriniz olur.

Sahip olduğu hoş koku nedeniyle daha çok tazeyken kullanılan fesleğenler, kuruduğunda kokusunu ve lezzetini yüksek oranda kaybeder. Bu nedenle uzun süre canlı tutulmaya ihtiyaçları vardır. Fesleğenleri canlı tutmak için, sapları ile birlikte suyun içinde tutmak gerekir. Böylece tazeliğini uzun süre koruyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir