evde mantar nasıl yetiştirilir

İlk başlarda ticari amaç nedeniyle mantara olan ilginin artması, bunun ardından da evde mantar yetiştirmek isteyen kişilerin sayısının çoğalması mantar yetiştiriciliğinin popülerliğinin artmasını sağladı. Ticari bir amaç gütmeyen ve yalnızca hobi amacıyla mantar yetiştirmek isteyen kişiler için evde mantar nasıl yetiştirilir sorusunun cevabı.

Saman ya da Odun Talaşı

Mantar yetiştiriciliğinde ilk dikkat edilmesi gereken husus, mantar tohumunun ekileceği yerin hazırlanmasıdır. Bu alan saman ya da talaş ile birlikte hazırlanır. Evde mantar yetiştirmek için kullanılacak alanın en altına yani tabanına saman ya da talaşa 1 santimetre kalınlığı olacak şekilde yerleştirilmelidir.

Kullanılan saman veya talaşın üstüne yine 1 santimetre olacak şekilde mantar tohumu koyulmalıdır. Bu şekilde birkaç kat tekrarlanan işlem siyah bir çöp torbası ile alanın altından itibaren ağzı bağlanarak hazır hale getirilir.

Güneş Işığı Görmeyen Nemli Ortam Gerekir

Hazır hale getirilen mantar tohumu ve talaş tabakası ağzı bağlandıktan sonra banyo gibi nemli bir ortama konulmalıdır. Bu aşamada güneş ışığı olmaması çok önemlidir. Mantarın büyümesi için gerekli olan kuluçka dönemi mutlaka karanlık ve nemli bir ortamda tamamlanmalıdır. Yeterince nemli olmayan ya da az da olsa güneş ışığı alan mantar küflenme ya da çürüme gibi hastalıklar nedeniyle büyüyemez hale gelir.

20 Gün Bekleme Süresi

Nemli ortamda güneş ışığı görmeden bekletilen karışımın hazırlanmasının üstünden 20 gün geçtikten sonra poşetin yanlarında delikler açılarak havalandırılmalıdır. Bu aşamada oksijene ihtiyaç duyan mantar delikler sayesinde hava alıp gelişimini sürdürmek isteyecektir. 30 günün sonunda açılan deliklerden mantarın çıkmaya başladığı gözlemlenebilir.

Bu kısımda yeterince delik açılması gerekir. Tek bir delik ya da az delik sayısı mantarın oksijen ihtiyacını karşılamaz. Hazırlanan poşetin üstüne 8 ile 10 adet deliğin açılması mantarın gelişimi için yeterli olur.

Sulama Sprey Şeklinde Olmalı

30 günün sonunda suya ihtiyacı olacak mantarların sulama şekli çok önemlidir. Kesinlikle üstünden dökme şeklinde bir sulama yöntemi yapılmamalıdır. Bunun yerine sprey olarak su püskürtülmesi mantar için yararlı bir yöntemdir. Bunun için herhangi bir deterjan şişesi çok iyi temizlendikten sonra iş görecek uygunlukta olur.

Mantarların Kesilmemesi Gerekir

Püskürtme şeklinde sulaması yapılan mantarlar kısa süre içinde olgunluğa erişir ve toplanacak seviyeye ulaşır. Mantarların toplanma aşaması da önem arz eder. Öyle ki mantarlar toplanırken kesilerek değil kökünden sökülerek alınmalıdır.

Bu sayede mantarın kökten çürümesi engellenmiş olur. Yenisi çok çabuk büyüyecek olan 1 poşet mantar karışımından 3 ay boyunca verim alınabilir. Sürekli verim alabilmek ve mantarların sağlıklı gelişimini tamamlaması için tek yapılması gereken şey talaş ya da samanların kurumasını engellemektir. Burada yapılacak olan şey yine sprey aracılığı ile püskürtme yapılarak talaş veya samanı nemli tutmak gerektiğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir