ejder meyvesi nasıl yetiştirilir

Son yıllarda ülkemizde de popüler olarak bilinen ve sosyete yiyeceği olarak adlandırılan ejder meyvesi, içerdiği çeşitli vitaminler ve sağladığı besin ihtiyacı ile çoğu insanın ayda bir kere de olsa tüketmeye başladığı bir yiyecek. Bu gelişmeyle giderse günümüzde ananas gibi popüler bir meyve haline gelerek her dolapta mutlaka bulunan bir meyve haline gelebilir. Fiyatının fazlalığı ve çok sık rastlanmayan bir meyve olmasından dolayı insanlar ejder meyvesi yetiştirme konusunda bilgi edinmeye başladı. Bu yazımızdaysa ejder meyvesinin nasıl yetiştirildiği konusunda bilgi vereceğiz.

Ejder Meyvesi Nedir?

Orta ve Güney Amerika kökenli olan ejder meyvesi, ülkemizde rakımı 200 metre ve altı olan şehirlerde yetiştirilmeye başlanmıştır. Özellikle Adana, Mersin ve Muğla gibi Akdeniz şehirlerinde üretilen meyveler, ülkenin dört bir yanına kurulmuş ticaret ağı ile dağıtılmaktadır.

Tatlı bir krema gibi tada sahip olan meyveler, tanesi yaklaşık 1 kilogram olmak üzere ağır ve bir tanesi ile günler boyu yetinebileceğiniz düzeyde olan meyvelerdir. Kozmetik ve ilaç sanayinde sık olarak kullanılır. Ayrıca gıda sektöründe de ham olarak yenilebilir veya çayı yapılarak bir içecek şeklinde de tüketilebilir.

Ejder Meyvesi Nasıl Yetiştirilir?

Ejder meyvesi, boyutu ve pahasından dolayı oldukça zor yetiştiriliyormuş gibi bir havası olsa da gereksinim duyduğu maddeler ve yetiştirilme yöntemiyle oldukça basit olarak üretilen bir tropik meyvedir.

Kumlu toprak dediğimiz topraklarda, organik madde bakımından zengin bir alanda dikilen tohumlar, ortalama ve bir tık üstü nem miktarı ve yeterli miktarda sulama ihtiyacı ile yaklaşık birkaç hafta içerisinde kök salmaya başlayacaktır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, tohum seçimi olacaktır. Piyasada bulunan sahte ve sadece çiçek veren tohum türleri tercih edilmemeli, güvenilir kaynaklardan gerçek meyve veren tohumlar seçilerek gerçek bir üretim oluşturulmalıdır.

Ejder meyvesi üretimi her ne kadar basit olsa da tohum olarak alındığında oldukça riskli ve güvensiz bir yetiştirme yöntemi olabilir. Bu noktada ejder meyvesi yetiştiriciliği için meyvenin fidan halindeki tohumdan yaklaşık 1-2 ay sonraki konumuna gelmiş versiyonunu dikmeniz.

Ejder meyvesi dediğimiz tropikal meyve, kuru tropikal veya yarı tropikal ortamlarda rahatlıkla uyum sağlayabilen bir meyvedir. Bu noktada meyvelerin oluştuğu fidanlara başlangıçta destek olması açısından sağlam bir çubuk ve bir ip yardımı ile sabitlemeniz gerekir. Oldukça gevşek ve dayanıksız olan Ejder meyvesinin fidanı, rahatlıkla kırılabilir bir yapıya sahip olduğundan gelişiminde eksik kalabilir.

Ejder meyvesi çiçeklerini açtıktan ortalama 1 ay içerisinde çiçeklerin de meyvelere dönüşmesi ile hasat yapılabilir kıvama gelecektir. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken nokta, özellikle Akdeniz ikliminde yetiştirilmeye müsait olan meyvesi ortalama nem miktarından alıkoymadan fakat aşırı sıcaklıklardan alıkoyarak kurumasını engellemek olacaktır. Mart veya Nisan aylarında dikimi yapılan meyve, siz ekmemiş olsanız dahi kenarlarında biten küçük fidanlarla çoğalacak, ve bir kere ektikten sonra sizi uzun bir süre yeni fidan satın alma derdinden kurtaracak bir yapıya sahiptir.

Son olarak gelişim sürecinde ürün sahibinin gelişime yardımcı olmak için yapacağı çeşitli budama ve gübreleme işlemleri ile daha kısa sürede daha verimli meyvelere sahip olmanız tamamen mümkün ve sizlerin elinde olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir