eğitimde sosyalleşme nasıl olmalıdır

Eğitimde Sosyalleşme Nasıl Olmalıdır?

Eğitimde sosyalleşme son zamanlarda oldukça duyulan bir kavram haline geldi. Her çocuğun yaşaması gereken bir durum olup mutlaka veliler ve öğretmenler tarafından desteklemesi gerekiyor.

Velilerin Çocuğu Sosyalleştirmesi
Çocukların eğitim hayatında her veli tarafından eğitimlerinin iyi olması ve bunun beraberinde geleceklerini iyi bir meslek ile kazanmalarına yönelik eğilim gösterir. Çocuk okul öncesi eğitim, ilk okul eğitimi derken büyüme sürecine girer. Büyüme sürecinde sosyalleşme yaşanılması oldukça normal kabul edilir. Bazı durumlardan dolayı ya da velilerin hareketlerinden dolayı sosyalleşme çocuk tarafından farklı algılanır.

Aslında en basit sosyalleşme çocuğun okul arkadaşları ile konuşması ya da oyun oynamasıdır. Ancak çoğu veli bu durumun abartılmasına neden oluyor. Bu duruma en iyi örnek yapılan partiler aslında. Daha bebekken başlıyor diş çıkarma ve benzeri olup okul hayatında da doğum günü partilerine dönüyor. Bu yapılan partiler çocuğun sosyalleşmesi için iyi bir seçenek değil.

Bunların yerine çocuğun eğitimde sosyalleşmesi daha doğrudur. Çocuğun arkadaşları ile eğitici oyunlar oynaması ya da okullarda arkadaşları ile bazı yarışmalar yapması çocuğun başarılı bir şekilde sosyalleşmesini sağlar. Yani eğitimde sosyalleşme için çocuğun arkadaşları ile oynaması yeterlidir.

Okulda Öğretmenlerin Çocuğu Sosyalleştirmesi
Okulda da yaşanması ve takip edilmesi gereken sosyalleşme genellikle öğretmenlerin görevleri arasında yer alır. Özellikle öğretmenler sınıflarında yer alan asosyal çocuklar ile biraz fazla ilgilenir ve diğer öğrencileri gibi sosyal bir hale gelmesi için uğraşır. Öğretmenler tarafından çocuğun sosyalleşmesi için gösterilen çaba sayesinde çocukların çekingenliği ortadan kalktı hatta daha girişken çocuklar hâline geldi.

Böylece sosyal çocuklar ortaya çıktı. Çoğu veli tarafından internetin sosyalleşmeyi sağladığı düşünülür. Bu çok yanlış bir yargıdır. Günümüzde sosyal medya kullanımı bırakın çocukları yetişkinlerin bile sosyalleşmesini engelliyor. Bayramlar, doğum günleri sadece Sms yolu ile kutlanmaya başlandı. Velilerin böyle davranması çocuğunda bunu örnek almasına neden oluyor. Böylece çocuk içe kapanık, sosyal medya ile sosyalleştiğini sanan biri oluyor.

Eğitimde Sosyalleşme Kolay
Eğitimde sosyalleşmek aslında çok kolay bir durum haline geldi. Sadece oyun oynamak bile aslında sosyalleşmeyi sağlıyor. Çocuğun eğitiminde sosyalleşmesini sağlamak için başka bir çaba harcamaya gerek yok. Bilgisayar ya da oyun konsolu gibi aletler yerine çocuğun dışarıda ya da okulda arkadaşlarıyla oyun oynaması sosyalleşmenin adeta anahtarı haline gelecektir. Velilerin bu konuda çocuklarını biraz serbest bırakması eğitimde sosyalleşmeyi en kolay seviyeye taşır.

Eğitimde Sosyalleşme Neden Önemli?
Öğrencinin eğitimde sosyalleşme sayesinde birçok beceriyi de kazandığı biliniyor. Böylece iletişim öğretme ve öğrenme süreci, sosyal duygusal gelişimi gibi faktörler daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Sosyalleşme konusunda özellikle sınıflar oldukça önemli bir noktada bulunuyor. Sınıflarda bulunan öğrenciler ilişkileri sayesinde saygı, sevgi gibi önemli becerileri elde ederek çeşitli ilişkilerini iletme yeteneği gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir