Bambu Nasıl Yetiştirilir?

Bakım ihtiyacının az olması ve çabuk büyümesi nedeniyle evlerin ve ofislerin en önemli süs bitkilerinden biri olan bambu, farklı metotlarla yetiştirilebilen bir bitki türüdür. Ana vatanı Asya ve Güney Amerika olan bambu, son yıllarda ülkemizde de yetiştirilmesi en çok tercih edilen bitkilerden biri halini aldı.

Peki, evlerin ve ofislerin en gözde süs bitkisi bambu nasıl yetiştirilir?

İster Suda İster Toprakta Yetiştirin

Bambu için farklı yetiştirme metotlarının olduğundan bahsetmiştik. Bunlar suda yetiştirme ve toprakta yetiştirme olarak ikiye ayrılıyor. Genellikle su içinde satılıyor olan bambu dalları isterseniz saksıda yetiştirmek için de uygun yapıdadır.

Aslında bir bataklık bitkisi olan bu bitki, dikildikten sonra 2 haftada bir suyu değiştirilerek büyütülür. Vazolarda yetiştirilmesi daha uygun olan bambunun suyunun ise klorsuz olmasına dikkat etmek gerekir. Bilindiği gibi klor bitkiler için son derece zararlı bir kimyasaldır. Bu nedenle klorlu su bitkinin yetişmesini engelleyecek ya da fazla büyümesinin önüne geçecektir.

Bunun yanında toprak sayesinde saksıda da yetişmesi mümkün olan bambu için saksısının bol sulanması gerektiğini bilmek önemli.

Güneş Işığına Dikkat

Aslında güneş ışığı almadan da yaşayabilen bir bitki olan bambu için güneş ışığı zannedildiğinin aksine son derece önemlidir. Bitkinin yetişme aşamasında yapraklarının bol güneş ışığına ihtiyacı bulunur. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey, güneş ışığını doğrudan alması yerine bir perde ya da tül arkasından alması gerektiğidir. Filtreli güneş ışığı her zaman bambu bitkisinin gelişiminde önemli rol oynar. Bu nedenle konu, üstünde durulması gereken bir özelliğe sahip.

Toprak ve Kum Karışımına Özen Gösterilmeli

Bambu bitkisinin vazo ya da saksıda yetiştirilmesinde önemli noktalardan biri de kullanılacak toprağa kum karıştırılması gerektiğidir. Yalnızca toprak bambunun yetişmesi için yeterli olmayacaktır. Kullanılacak toprağa yüzde 50 oranında kum karıştırmak daha hızlı ve verimli sonuç almak için bilinmesi gerekenlerden bir diğeri.

Ilık Ortamda Bırakılmalı

Bambunun ne hızda yetişeceği bulunduğu ortamın sıcaklığına bağlıdır. Ne soğuk ne de sıcak ortam bambu yetiştirme aşamasında verim sağlayan bir etken değildir. Bitkinin bulunacağı alan ılık bir sıcaklığa sahip olmalıdır. Daha net anlaşılmak için 23 ya da 24 derece sıcaklığın ideal sıcaklık olduğundan bahsedebiliriz.

Çakıl Taşı ve Lav

Saksıda bambu yetiştirmek için, saksının tabanına lav ya da çakıl taşı koymak mantıklı olacaktır. Sert zeminlerde olmaktan hoşlanan bitki, bu ortamda çok daha çabuk büyür. Saksılara böyle bir taban hazırlanmadan da bitkinin büyüyeceğinden bahsetmek gerekir. Ancak büyüme süresi çok daha uzun olacaktır. Son olarak belirtmek gerektiğinde, saksının uzun bir yapıya sahip olmasının ve bol delikleri bulunmasının önemini vurgulamak gerekiyor. Bu şekilde mevcut ortamı iyileştirilen bambu çok kısa sürede büyüyecek evinize ve ofisinize ayrı bir hava katacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir